מתכננים משרדים על בסיס של מודל תקציבי ברור


התחלות חדשות של תכנון ועיצוב משרדים הן שלב מרגש במיוחד, שבו אני פוגש לקוחות שנלהבים לצאת כבר לדרך. הם יודעים למנות בפני את הדברים שחשובים להם, ומה ראו במשרד אחר שחייב להיות גם אצלם. לא פעם אני שומע אמירות כמו; אנחנו רוצים את זה... ואת זה... וגם את זה. ואכן, מדובר בשלב חשוב למדי שבו אני לומד על החלומות, הצרכים והרצונות של הלקוחות שלי.

יחד עם זאת, חשוב להבין שהתכנון הפונקציונלי והעיצובי הוא למעשה נגזרת של עבודת אפיון, שמדייקת לא רק את הצרכים והרצונות של הלקוחות, אלא חובה שתהיה מותאמת למסגרת התקציב.

לא פעם כשאני שואל לקוחות מה היקף התקציב שהם מייעדים לצורך השיפוץ או הבנייה של המשרד, אני נענה בהרמת כתפיים ובשאלה שחוזרת אליי – "מה אתה אומר, כמה זה יעלה לי?"

התכנית מותאמת לתקציב ולא התקציב מותאם לתכנית

סדר הדברים הנכון הוא לקבוע מסגרת של תקציב, ולהתאים אליו את תכנית השיפוץ והעיצוב.

אבל איך עושים את זה? בשלב הזה עבודת מעצב הפנים היא להציג תמונה מלאה.

לאחר שאני מקשיב לרעיונות הנפלאים שהלקוחות שלי מעלים, אני ממקד אותם לשאלה אחת חשובה:

מה יביא אתכם להרגשה שהגשמתם את החוויה המלאה של עיצוב המשרד?

והשאלה הזאת מובילה למעשה למודל שאני מציג בפניהם והוא מודל התעדוף לקבלת החלטות בעיצוב משרדים.

העבודה עם מודל התעדוף מתחילה בשלב ראשוני, שבו מעלים כל פנטזיה או חלום עיצובי למשרד ועורכים רשימה. בשלב זה הכול אפשרי.

השלב הבא הוא חלוקת החלומות לשלושה פרמטרים:

֎ חובה לעשות

֎ חשוב לעשות

֎ יהיה נחמד לעשות

חלק מהחלומות קל למיין לקבוצות, ויש כאלה שקשה לקבל החלטה בנוגע אליהם. במצבים כאלה השיטה שמסייעת לקבל הכרעה היא להמשיך ולשאול על אותם חלומות שאלות כמו; מה יקרה אם לא נטפל בחלק הזה של העיצוב? האם יש פתרון חליפי שאפשר להציע? ועוד.

לתכנית ניגשים רק לאחר שמודל התעדוף הוגדר, ויש מסגרת של תקציב ברורה.

והסיבה לכך היא שחשוב שתנהלו את התקציב, ולא שהתקציב ינהל אתכם!

בהתאם לתכנית ולידע שצברתי אני מגיש ללקוחותיי תכנית שמבוססת על מסגרת התקציב שקבענו בתחילת הדרך. אם מסגרת התקציב אינה מכסה את כל רשימת "חובה לעשות", יש אפשרות להציע פתרונות חלופיים שייתנו מענה דומה בתקציב סביר, ויש אפשרות לאתר בתחילת הדרך מקורות מימון אפשריים כמו הלוואות.

האתגר שלי הוא לנסות, עד כמה שאפשר, להתאים את התכנית לתקציב המבוקש ולרשימת הצרכים ההכרחיים.

טיפ להרחבת התקציב

יש אפשרות כזאת, אבל היא אפשרית רק אם המשרד הוא נכס ששכרתם. במקרים כאלה אפשר להציג לבעל הנכס את התכנית לעצב המשרד, ולחדד בפניו את הערך שהוא יקבל מכך. אחרי הכול עיצוב של משרד ותיק או חדש, מעלה את ערך הנכס.

ברגע שהאינטרס ברור לבעל הנכס, יש סיכוי שהוא ייקח חלק בתשלום עבור עבודת העיצוב, ובמקרים מסוימים אפילו במלוא התשלום. ההמלצה שלי היא להציע, מקסימום תצליחו!