כיף בעבודה  - שביעות רצון עובדים ואפקטיביות


אני מאמין שכולם יסכימו איתי שהמשאב היקר ביותר בכל ארגון או חברה הוא המשאב האנושי. גם אם יש לכם מוצר הכי טוב בשוק ללא מתחרים, שנמכר ללא מאמץ, שמתאים לכל גיל, אוכלוסייה ומזג אוויר...בסופו של דבר יקום מתחרה שיביא לשוק מוצר ש"יגנוב" לכם את הבכורה, לכן שמירה על המשאב האנושי הטוב ביותר יבטיח המשך להצלחה.

שמירה על המשאב האנושי מרוצה זה הכרחי, אבל לא פחות חשוב זה לאפשר להם למצות את הפוטנציאל האישי ולהגשים את עצמם בתפקיד בארגון. זה כבר מסבך את העניינים ודורש חשיבה יותר מורכבת.

ומה אם החברה מתפתחת ורצה לגייס עובדים חדשים? בכלל מאתגר...כי בעידן שכל המידע פתוח גם עובדים פוטנציאלים החדשים יבדקו אתכם, יחקרו וימצאו מישהו שמכיר את החברה, כדי להתייעץ איתו/ה האם "כיף" לעבוד אצלכם.

ה"כיף" הזה מורכב מהמון פרמטרים, לדוגמה: עד כמה החברה מוכרת, מהם המוצרים שלה, האם עושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, מה המיקום הגיאוגרפי של החברה, מהו פרופיל האנשים שעובדים בה, האם משלמים משכורות הוגנות, מה ואיפה אוכלים ועוד...

אני דווקא אבחר להתמקד ב"כיף" בתוך מרחב העבודה, שהוא בצורה מובהקת אחד הפרמטרים החשובים ביותר במדדים של שביעות רצון עובדים וגיוס מועמדים איכותיים חדשים.

בתוך חלל יש מספר מרכיבים שחשובים, קצרה היריעה במאמר אחד לכסות את כולם, אין ספק שהחלל צריך לתת מענה מדויק לצרכים הפונקציונליים, צריך "לדבר" את השפה השיווקית, ולשקף את הDNA הארגוני וכל זה בצורה אסטטית ועדכנית. הפעם בחרתי להתמקד ב4 מרכיבים בסיסים שהם אלו שעושים את ה"כיף" ל"כיפי באמת" ביום יום של כל אחד מהעובדים ו המנהלים בארגון:

"כיף 1" אקוסטיקה:

לשמוע טראנס זה נחמד למי שאוהב, אך לא במהלך יום העבודה.

שיחות עם ספק הודי בהבטיח " 2 minutes Sir " ועברו שבועיים זה לפעמיים מצחיק אבל מהר נבין שזה דבר שבשגרה ולא מעניין.

לכן נרצה שיהיה לנו בידוד אקוסטי מצוין.

מחקרים מוכיחים שרעש בסביבת העבודה הוא המרכיב העיקרי להסחת דעת וכפועל יוצא לבזבוז זמן וגורם לקונפליקטים בין עובדים. לכן כבר בתכנון ההתחלתי חייבים לקחת בחשבון את הנושא הזה ולהתייעץ עם מומחים. גם בחללים פתוחים ניתן לקבל בידוד אקוסטי אפקטיבי.

ישנם היום פתרונות אקוסטיים כמעט לכל סוגי החללים, חלקם אפילו יפים מאוד, ומי שרוצה לשמוע טראנס שישים אוזניות.

"כיף 2" תאורה:

תאורה טבעית היא התאורה הטובה ביותר עבור כל סביבת עבודה. האור מכניס לחלל אנרגיות וחיוניות. לכן כדאי לוודא שמומחה בתכנון מציע לכם כמה אפשרויות למיצוי אופטימאלי של האור הטבעי בחללי עבודה (כולל מהתקרה).

כאשר לא מתאפשר להאיר באור טבעי חייבים לתכנן את התאורה בצורה נכונה כך שזה יהיה כמה שיותר קרוב לגוון אור טבעי. היום, יותר מאי פעם, קיימים פתרונות תאורה רבים. לכן חשוב כשבאים לתכנן לקחת בחשבון את הצד הפונקציונלי של המאור, האווירה שברצוננו ליצור בחלל, וכמות האנרגיה שנדרשת כדי לקבל את הפתרון הנכון לארגון.

מכל המרכיבים שאליהם נדבר במאמר זה יש לתאורה את המשקל הגדול ביותר ב"כיף" מבחינה אסטטית, מפני שתכנון תאורת אוירה נכונה וחכמה יצור בחלל חוויה ייחודית.

"כיף 3" טמפרטורה:

בכוונה אני לא קורה לפרק "מיזוג אוויר" מפני שטמפרטורה החדר היא פונקציה של מספר גורמים, כגון חשיפה לשמש דרך פתחים, ציוד פולט חום, כמות האנשים שעובדים במקום, דלתות, מעברים ועוד. זה לא רק המיזוג.

כולנו קיימנו מתישהו את הדו-שיח של "חם לי!!!", "קר לי!!!", במשרד והמצחיק הוא שבדרך כלל קורה בעונות הפוכות, קר לנו בקיץ וחם לנו החורף. ובכן, טיפול בנושא הטמפרטורה בחדר הוא לא כל כך מורכב אבל דורש שיחה עם כל השותפים והסכמה.

מחקרים מוכיחים שהטמפרטורה האידאלית לעבודה אפקטיבית היא 24 מעלות. זו הטמפרטורה בה אנו יכולים להיות ערניים מצד אחד ולא להרגיש קור שדורש אנרגיה לשימור חום הגוף מצד שני. חלק מהאנשים יטענו שזה קר. כל חריגה מהטמפרטורה של 24 מעלות תביא את עובדים בחלל לשיח אין סופי, אי שביעות רצון וכפועל יוצא בזבוז זמן מיותר.

"כיף 4" טכנולוגיה:

לשימוש נכון בטכנולוגיה בחללי העבודה יש יתרונות רבים. אם אתם חברה טכנולוגית מטבע הדברים יש סיכוי גדול יותר שתעשו שימוש בפתרונות טכנולוגיים עדכניים בחללי העבודה שלכם, אבל לא כל העסקים חשופים לפתרונות הקיימים שיכולים להפוך את יום העבודה לקל, נעים ואפקטיבי יותר.

ובכן על מה מדובר? מצורפים כאן בקצרה כמה דוגמאות, כי היריעה קצרה מלכסות את כל הנושא

רשתות ותקשורת – רצוי מאוד שבחללי העבודה שלכם יהיו רשתות אלחוטיות איכותיות ומאובטחות היטב. זה מאפשר לכל העובדים להיות מחוברים למידע האירגוני כל הזמן ומכל מקום ומאפשר גם לאורחים לקבל גישה לעולם החיצוני באמצעות האינטרנט.

מולטי מדיה – רבות כתבתי על הנושא וכמה חשוב לעשות שימוש במסכים, מקרנים, מע' VIDEO CONFERENCE, מערכות שליטה ובקרה בחדרי ישיבות, חדרי המתנה, מנהלים בכירים וסתם מעברים. מעבר לשימוש הפונקציונלי הם חשובים כאמצעי שווק וקידום המסרים הארגוניים.

מדפסות – לא שאני בעד להדפיס מסמכים, ממש לא, אני בעד לשמר את העצים בעולם. רצוי לעשות שימוש במסמכים אלקטרוניים. יש היום פתרונות מצוינים שמאפשרים לוודא את מקוריותם של המסמכים ואף לחתום אליהם ללא הדפסה. יחד עם זאת, עדיין יש מסמכים שאנו חייבים להדפיס. חשוב לוודא שהמדפסת ממוקמת במקום מרכזי שמאפשר לכולם גישה מהירה ואפקטיבית, אם כי קיימת האופציה שנמקם את המדפסת בסוף המסדרון, רחוק ככל שאפשר כדי לחייב ב את העובדים לקום ולהפעיל את השרירים...לשיקולכם.

כמובן שיש עוד פתרונות טכנולוגים רבים שיכולים לשפר את איכות החיים של העובדים בנושא של ריהוט, עיצוב, חדרי ישיבות ועוד. נשאיר את זה לפעם הבאה.

לסיכום:

תכנון נכון של חללי העבודה הוא אחד הפרמטרים המשמעותיים ביותר לשימור עובדים מרוצים, מיצוי הפוטנציאל האישי שלהם וקבלת התוצאות האפקטיביות ביותר מהם. כפי שראינו אלה חיים בהרמוניה ואפילו יהיה להם "כיף" לבוא לעבוד.

אני כמובן אשמח לייעץ לכם בנושא, אל תהססו לפנות אליי

בכיף